
Toppmodern arena byggs

DJURMO
Djurmo-Sifferbo IF fyller hundra år 2020. Arenasatsningen för miljoner är en fin födelsedagspresent.
– Det här blir mycket värdefullt för bygden, säger Mats Eriksson, ledare och tidigare styrelsemedlem.

Idrotts- och fotbollsarenan ligger högt och vackert beläget på en sandås. Till höger reser sig Djurmo klack och i bakgrunden skymtar Mockfjärds höjder.
– Visst är det vackert här och satsningen kommer att göra IP än mer attraktiv för alla, utvecklar Mats. Som tillsammans med Marcus Haglöf är projektledare för den goda och angelägna sakens skull. I arbetsgruppen ingår också Emil Båtmästar, Anders Lundberg, Andreas Grop, Dennis Jonsson, Lina Wittink och Ann-Christine Wengrud. De tre sistnämnda är ordförande i respektive sektion för fotboll, gymnastik och friidrott.
– Vi har fått ett fantastiskt stöd. Stora som små sponsorer har visat sig hjälpvilliga och många ställer upp ideellt och bidrar.
Djurmo IK bildades 1920. Gick ihop med Sifferbo IF 1970 och startade en friidrottssektion 1973. En lyckad satsning så här långt.
– Föreningen har cirka 500 medlemmar. Hundra är aktiva friidrottare, hundra är fotbollsspelare och 120 sysslar med motionsgymnastik, redogör Mats.
Idrottsplatsen har varit i föreningens ägo sedan 2016.
– Vi köpte den av kommunen för tre år sedan och nu gör vi en rejäl satsning. Arenan kommer att bli tillgänglighetsanpassad för alla och också tillgänglig för personer med funktionsvariationer.
Mats Eriksson guidar oss runt arenan. Och pekar gladeligen ut var allt ska placeras.
– Våra tre sektioner, friidrott, fotboll och gymnastik, kommer att kunna nyttja en arena värd namnet.
– Föreningens slogan: För bygden – för nutiden – för framtiden – för alla, är i allra högsta grad aktuell, säger Mats och ser, med all rätt, stolt ut.
När räknar ni med att arenan ska stå klar?
– Tanken är att den ska kunna användas till hösten.

En gammal kolstubbsanläggning skiftar ansikte. Snart står en toppmodern arena till förfogande. För friidrott, fotboll och gymnastik.
– Man kommer att kunna kasta slägga, diskus, och spjut. Stöta kula och hoppa höjd och stav och idka löpträning.
– Alla våra medlemmar kommer att ha ett rikt utbud av vår nya arena, understryker Mats Eriksson.
Text och foto: PER-ÅKE GRANLUND

Leksands Sparbank,
Riksidrottsförbundet.